Конспект
уроку навчання грамоти ( 1 клас)
Тема: Буква «ща», звукосполучення [шч]. Опрацювання
тексту «Наша Батьківщина».
Мета: ознайомити учнів з буквою «ща»,
звукосполученням [шч] ;
удосконалювати
вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів;
навичку
свідомого і правильного, виразного читання;
закріплювати
вміння зв’язно
висловлювати свої думки на задану тему;
розвивати пам’ять, увагу;
виховувати любов Батьківщини, дбайливе
ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: Буквар (авт.: Вашуленко М .; Скрипченко Н.),склади - блискавки ( чи, ши, щи, ща, ша, ше, ще, жи ),картки із записаними
завданнями : «Склади модель слова», «Знайди літеру», «Подарунки букві» , «Запам’ятай слова», «Прочитай склади»; мікрофон, карта України, фішки для
моделювання слів,каса літер,картки
із складами, аромалампа.
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організація учнів
до уроку
Приготуйтеся швиденько,
Станьте біля
парт рівненько.
Ми урок
розпочинаєм,
Багато
нового пізнаєм.
II.Ароматерапія.
Технологія «Динамічна стояча
парта»(діє протягом уроку).
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
учнів.
Повідомлення
теми і мети уроку.
Сьогодні буквочка нова
До класу нашого
прийшла,
З собою
вісточку вона
Про край
чудовий принесла.
Цвіте калина
під віконцем.
Співає пісню
соловей-
Розвеселяє всіх
людей.
І сповіщає журавель
Про синь
морів, красу земель...
О. Крижанівська
(На дошці прикріплена карта України, закрита білими аркушами , на яких записанні
завдання.)
-Що це за
буква? Про який край
вона хоче нам
розповісти?
-Щоб дізнатися
про це ви повинні виконати
завдання,записані на аркушах.
ГРА «Мікрофон».
-Якими ви
повинні бути на
уроці, щоб правильно виконати
завдання, записані на аркушах?
Інтерактивна вправа «Очікування».
IV. Ознайомлення з
новою літерою та звуками,що
їх вона позначає.
1.Звуко – буквений аналіз
слова.
-Перше завдання «Склади модель
слова». Відгадайте загадку.
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не
попаде.
І я тоді
лиш з дому йду,
Коли вже
він не йде.
(Дощ)
-Послідовно назвіть
звуки слова – відгадки.Охаректеризуйте звуки і
викладіть відповідні фішки. Чи
всі звуки в цьому слові вам
відомі ?
-Викладіть це
слово з розрізних літер.Увага! В
українській мові для позначення
сполучення звуків [шч] є
літера «ща».
-Молодці ! З
цим завданням ви впоралися. Забираємо аркуш, на якому
воно записане.
Робота в парах.
Зробити звуковий аналіз слів «Хрущ»,
«Лящ» (взаємоперевірка).
2.Ознайомлення з літерою.
-Подивіться ,ось велика і
маленька літери «ща». Чим вони
подібні ? На яку літеру подібна літера «ща»?.
Буква Щ
сказала Ш :
-Ти стрибаєш , як
лоша.
Я на
тебе дуже схожа,
Хоч
стрибати так не можу.
-А відгадка
тут проста :
Я- з хвостом, ти
- без хвоста.
І. Січовик
3.
Місце літери в касі букв.
- Тепер друге
завдання «Знайди літеру».
-Де у касі «живе»
літера «ща»?
- Які букви є
її сусідами ?
Оскільки у нашої
букви сьогодні день народження, ми їй подаруємо квітку.
- А що ще ви можете їй подарувати ?
(Щастя,ляща,щиглика,щуку)
4.Гра
«Хто більше слів запам’ятає».
- Що заховалось
під наступним завданням?
-Я читатиму
вірш, а ви повинні запам’ятати як найбільше слів зі злиттям звуків [шч] у тому порядку, в
якому вони зустрічатимуться у
вірші.
Щодня
щасливі наші діти
Щебечуть , наче пташеннята.
Як любить
їх найкраща в світі
Вкраїнська
Батьківщина- мати
V.Робота над
віршем В. Симоненка
VІ.Робота над
текстом «Наша Батьківщина»
1.Словникова робота.
-Останнім ви запам’ятали слово «Батьківщина».
-Чи знаєте ви що
воно означає?Давайте разом
з’ясуємо.
Для цього прочитаємо слова у Букварі на с.122.
-Як ви
думаєте від якого слова походить слово «Батьківщина»?
-Що ми називаємо Батьківщиною?.
-А як називається
наша Батьківщина ?
-Отже, ми
з’ясували значення слова Батьківщина.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
1.Читання складів.
Я
буду показуватии склади,а
ви швидко і без
помилок їх читайте.
(Склади-
блискавки: чи, щи, ши, ща, ша, ше, ще, жи.)
-А тепер
прочитаємо склади , записані на дошці.
(кількаразове читання з
нарощуванням швидкості кожного
разу
- молодці і з
цим завданням ви
справились.
( Забираю із
дошки останній аркуш
паперу і перед
дітьми відкрилась карта)
-Що зображено
на цій карті
? Можете прочитати.
3. Бесіда про
Україну. Робота з
картою.
-На цій карті
зображена наша земля, країна,
Батьківщина-Україна.Такою ми можемо
її бачити , якщо
будемо летіти на
літаку високо над
землею.
-Чи знаєте
ви що означають ці кольори на карті?
Коричневим кольором
зображені гори, зеленим рівнини, а синім... ось ці стрічки...може, самі
здогадаєтесь? Допоможе вам загадка.
Синя
стрічечка блищить,
Щось
тихенько гомонить
І
біжить собі,біжить,
Не
зупиниться на мить.
(Річка)
-Навколо
вода, а з питвом біда. (Море)
-Які ви
українські міста знаєте?
-На карті
ви побачили всю Україну.Чи
гарна наша країна?
А зараз ми
прочитаємо про неї текст у підручнику.
4.Читання тексту «Наша Батьківщина».(Буквар с. 123)
-Перегляньте
текст і скажіть, скільки в ньому
абзаців.
а) Читання тексту
учнями. Бесіда.
б)Інтерактивна
вправа «Асоціативна павутинка».
в ) Напівголосне читання.
( робота в групах )
г) читання «Веселою абеткою», «Рибкою», «Вовк і заєць».
г) гра «Розвідники».
А зараз я вам пропоную наступне завдання :
1 група.
Знайти в тексті речення ,
яке відповідає цій
моделі.
/_____ ___
/___ ___ ____
/___.
2 група.
Порахувати, скільки
разів зустрічається слово
Батьківщина.
VІІ.Підсумок уроку
– Чи справдились
ваші очікування?
Гра «Мікрофон»
- про який край вам
розповіла нова літера ?
-Чи справді цей
край чудовий ? Слайди «Сім чудес
Костопільщини»
- Яка річка протікає в нашому селі?
-Чи сподобався вам
урок ?
Я і Україна (1 клас)
Тема. Тварини.
Різноманітність тварин у природі.
Мета. Дати поняття про
тварин, як частиною живої природи.
Розширити і
уточнити уявлення дітей про різноманітність
тваринного
світу, середовище їхнього існування. Формувати
поняття «Звірі, птахи,
комахи, риби». Знайомити учнів із назвами
тварин. Розвивати
спостережливість, уміння порівнювати
зовнішній вигляд тварин та групувати
їх за способом
пересування,
середовищем існування. Розкрити цінність тварин
для людини,
взаємозв’язок живої істоти з довкіллям. З’ясувати
правила
поведінки в природі. Виховувати турботливе ставлення
до тварин,
бажання брати участь у їх охороні.
Обладнання. Ілюстрації тварин,
кросворд, сигнальні картки, зошити з
друкованою
основою, роздатковий матеріал для роботи в парах
та в групах, аудіозапис «Спів птахів», малюнок «Білочка»,
«Тітонька Сова»,
силуетні грибочки, знаки питання.
Тип уроку. Комбінований з елементами інтеграції.
Хід уроку
-
Привітайтеся з гостями. Усміхнімося один одному, нашим
гостям, щоб урок пройшов у теплій., дружній атмосфері, адже: «Якщо хочеш, щоб
життя тобі усміхнулося – спочатку усміхнися сам життю».
-
- Щоб урок
пройшов не марно, треба сісти рівно, гарно,
-
Сказати хочеш –
не кричи, а лише руку підніми.
ІІ.
Повторення вивченого матеріалу.
1.Ігровий момент.
- Сьогодні до нас на урок завітала моя колега –
вчителька з лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато
вже знають мої учні. Тітонька Сова припасла для нас багато різних завдань.
Готові до їх виконання? Тоді вперед!
2. Повторення про рослини. Гра
«Доповни речення» (конверт)
У саду ростуть…
У лісі ростуть…
У парку ростуть…
Рослини потрібні, щоб….
-
Дуже добре, молодці. Справились із першим завданням.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
1.
Повідомлення теми уроку.
- Мудра Сова приготувала наступне
завдання. Якщо з поданих складів складемо
слово, тоді ми дізнаємось, про що йтиме мова на уроці..
РИ ТВА НИ
-
Отже, мова у нас сьогодні йтиме про тварин.
-
А що вам відомо про тварин?
2. Розповідь
вчителя.
-
Тварини, як і рослини, народжуються, дихають, живляться,
ростуть, старіють, вмирають. Це означає, що тварини належать до живої природи.
-
Тож, до якої природи належать тварини? Чому?
-
Тварини – це живі організми, що населяють нашу планету.
-
Вони живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від
ворогів і місце для влаштування житла. На Землі немає такого куточка, де б не
жили тварини.
Отже, що ви запам’ятали з того, що я
сказала?
3. Групування
тварин за зовнішнім виглядом.
-
Чи всі тварини мають однаковий вигляд?
-
Давайте у цьому переконаємось.
( у кожного на парті лежить картка із зображенням
тварини одного з основних видів)
- Я запрошую до дошки учнів, у яких на картці тварини, які
мають дві ноги.
( виходять
діти, у яких на картках птахи)
-
Назвіть своїх тварин. Що ви про них знаєте? Що вони
уміють робити?
-
Як їх назвати одним словом? (Птахи)
Доповнення.
Тіло птахів вкрите пір’ям . це ознака, яка
вирізняє птахів від інших тварин. Вони мають крила, дзьоб.
Люди шанують пташок. Взимку їх
підгодовують. Не дарма в народі кажуть : «Де багато пташок – там нема комашок».
- Я запрошую до дошки учнів. Де на картках тварини мають по 4 ноги.
(виходять діти, у яких на
картках звірі)
-
Назвіть своїх тварин. Що ви про них знаєте? Який вони
мають вигляд? Що вони уміють робити?
-
Як їх назвати одним словом? (Звірі)
Доповнення
Тіло звірів
вкрите густою шерстю, тому взимку вони не мерзнуть так, як ми. Звірі мають 4
ноги. Вони швидко бігають, бо треба або рятуватись, або полювати.
- Я запрошую до дошки учнів, у яких на картках тварини із
6 ногами.
(виходять
діти, у яких на картках комахи)
-
Назвіть своїх тварин. Що ви про них знаєте?
-
Як їх назвати одним словом? (Комахи)
Доповнення
Більшість
тварин на нашій планеті – це комахи. Вони дуже різні: від ледь помітних мошок
до жуків, що завбільшки з кулак.
- То як називається наступна група тварин?
-
Назвіть ваших тварин. Як їх назвати одним словом? (Риби)
-
То яку назву має ще одна група тварин?
4. Робота за підручником (с.
64)
5. П’ятихвилинка
релаксації. Робота в зошиті за варіантами в парах( с. 38)
-
Наступне завдання від Сови. Поки звучить пташиний спів –
ваше завдання відшукати , розфарбувати і назвати :
1 ряд – птаха, (дятел)
2 ряд – звіра, (їжак, зайчик)
3 ряд – комаху, (бабка, метелик) на дошці картинки
4 ряд – рибу. (карась)
(звучить спів пташок, діти відшукують )
IV. Фізхвилинка «Бедрик».
V. Формування поняття «Свійські та дикі тварини».
1. Розповідь
вчителя.
називаються ( або домашні).
Вони самі не можуть знайти в природі їжу, житло,
бо звикли до умов, які
створила їм людина.
-
Назвіть свійські тварини..
- А як називають тварин, які самі
добувають собі їжу, живуть не біля людини?
2. Робота з підручником
( с. 65).
-
Розгляньте малюнок і
хлопчики назвіть диких тварин, а дівчатка свійських.
3. Гра «Хто уважніший» (із сигнальними
картками).
-
Наступне завдання Сови – гра «Хто уважніший»
-
Якщо я показую свійську тваринку, ви піднімаєте зелений
колір, а якщо тварина дика – то червоний.
4. Виставка
книжок.
-
Діти, як ви думаєте, де можна ще більше дізнатися про
тварин та їхнє життя?
-
Зверніть увагу на книги, у яких міститься багато цікавих
відомостей про життя різних тварин. Це і
наукова література, і художня, і довідкова. Всі ці книги ви можете взяти у
бібліотеці. Вони допоможуть вам стати розумнішими, дізнатись про багато несподіваних
речей.
VI.
Закріплення набутих знань.
- Ми з вами багато разів звертались до різних
тварин. На математиці розв’язували задачі про них, на
письмі записували речення про звірів, на малюванні малювали, на праці робили
аплікації із зображенням тварин. А коли
ми згадували про тварин на уроках читання?
-
Тітонька Сова просить вас, діти, згадати вірші і
скоромовки про звірів, птахів, комах, риб. (4-5 віршів)
-
А ось ще одне завдання. Спробуйте впізнати тваринку за
описом.
|
VII. Рефлексія.
- Як живеться звірям взимку? Давайте пригостимо білочку грибочками. Чим
більше ви згадаєте, що вивчали на уроці, тим більше буде грибочків у білочки.
VIII. Підсумок.
- Останнє завдання від Мудрої тітоньки Сови –
це кросворд. Розгадавши його ми отримаємо оцінку нашої роботи на уроці.
Урок-проект з природознавства
«Первоцвіти - вісники весни»
2 клас
Мета: ознайомити учнів з рослинами-первоцвітами;
розширювати знання про рослинний світ; узагальнити знання учнів про значення
природи в житті людей та їхній вплив на навколишнє середовище, розкрити значення
природоохоронної роботи, підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати,
примножувати природні багатства; ознайомити з Червоною книгою України,
продовжувати розвивати дружні відносини в групах; виховувати любов та бережливе
ставлення до живої природи.
Очікувані результати: учні повинні засвоїти назви
первоцвітів, які охороняються законом, уміти доносити необхідність збереження
природи до оточуючих.
Обладнання: проект «Не зривай первоцвіти», ілюстрації,
малюнки, дидактичний матеріал для проведення ігор.
Тип уроку: міні-проект.
ХІД УРОКУ
І. Організаційно-вступна частина.
ІІ. Привітання. Повідомлення теми і завдань.
- Діти, до
нас сьогодні прийшли гості. Привітайтеся з ними і подаруйте їм свою усмішку,
адже в нас не просто урок, а урок доброти. Тема нашого уроку-проекту «Не зривай
первоцвіти!». Ми повинні збагатити свої знання про первоцвіти та переконатися в
тому, що не можна їх нищити та зривати.
1. Хвилинка спостережень.
Вчитель. З погодою
сьогоднішнього дня нас ознайомить черговий.
Черговий (підходить до календаря природи). Вас
вітає гідрометцентр. Сьогодні (називає
дату). Температура повітря - … градусів. Небо безхмарне, опадів немає. А у
класі всім бажаю сонячного настрою, ясного неба, веселого південного вітру та
позитивних емоцій.
2. Вправа «Очікування».
Вчитель. Діти, що ви
очікуєте від уроку. Перед вами лежать паперові паростки рослин, напишіть свої
очікування та приклейте їх на нашу весняну галявину.
ІІІ. Актуалізація досвіду і корекція опорних знань.
- Діти, на минулому уроці ми
читали казку про дідуся на ім’я Рік і його доньок. Хто пам’ятає їхні імена?
- Ми з вами почали детальніше
вивчати про одну з них, їй сподобалась ваша допитливість і старанність, і от
сьогодні вона прийшла до нас.
Заходить дівчинка в одязі весни.
Весна.
До вас у гості я прийшла
І тепло всім принесла.
Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй,
золоте!»
Я всміхаюсь квіточці: «Хай вона
цвіте!»
Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов
з відра!»
Всім, всім усміхаюся, зичу всім
добра!
- А тепер ми
пограємо в гру «Що ви про мене знаєте?»
Учень. Сніг у полі
розтає.
Весна. А чому то так
буває?
Учень. Сонце його
пригріває.
Весна. А що пнеться з-під
листа?
Учень. То травичка
вироста.
Весна. Що ж це квітне на
землі?
Учень.
Ніжні проліски малі.
Надійшла весна прекрасна,
Повно цвіту, тепло, ясно,
Зацвіли луги, діброви,
Повно гомону й розмови.
ІV. Мотиваційна частина до застосування знань.
Весна. Дітки, але прийшла
я до вас не веселитися, а просити про допомогу. Бачите, як я стараюсь
прикрасити ліси, поля, всю землю чудовими квітами. Але трапляється так, що люди
не розуміють цього і рвуть перші квіти оберемками, так бездумно знищують красу
(Плаче).
Вчитель. Ой, весно, не
сумуй! Наші діти дуже люблять природу, дбають про неї і приготували міні-проект
«Не зривай первоцвіти!». Ти ось сідай і все побачиш сама. До цього ми
готувалися кілька тижнів. Отож, починаймо!
Весна має
трьох братів місяців. Ось перед вами їхні назви, зашифровані у ребуси. Давайте
прочитаємо в тому порядку, в якому вони приходять до нас. (Перший – березень,
другий – квітень, третій – травень).
Молодці! Ці
брати пробуджують природу і все оживає. Тому девізом нашої роботи будуть слова:
«Природа – це скарб, який потрібно постійно оберігати і милуватися ним».
V. Сприйняття й осмислення нового матеріалу.
Вчитель. Весна для нас
починається, коли зацвітають рослини, уже на 2 – 3-й день після того, як
розтане сніг. Їх називають ранньоквітучими. Першою є мати-й-мачуха, потім –
підсніжник, пролісок, кульбаба, анемона, медунка, ряст, первоцвіт…
Квіти
дарують нам насолоду, а також радість, красу, загадковість, гарний настрій. Сьогодні
вони хочуть розповісти про свої почуття.
Лунає п’єса П. Чайковського «Квітень» із циклу «Пори
року».
Запрошуємо
до слова І групу «Театралів».
Учень.
Край веселого струмка
Білий росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
От такий малий неначе,
Ледь прокинувся зі сну,
Тихий-тихий, а одначе,
Він приніс до нас весну.
Вчитель. Як ви думаєте,
чого у цієї квітки така назва? Чому підсніжник нічого не боїться? Я знаю один секрет
і вам його відкрию. Рослини починають рости, коли починається в них сокорух. У
підсніжника сік незвичайний, а цукровий, а такі рослини, з вмістом цукру, під
час морозів не замерзають.
Підсніжник. Називають
мене так тому, що я починю рости під снігом і першим розцвітаю на весні. Але
тільки ми зацвітаємо, нас масово зривають. Через це ми потрапили до Червоної
книги України. Але від цього нас не більше. Ось чому ми не радіємо! Надія лише
на вас, друзі!
Пролісок.
Я блакитні очі маю,
Чудовою квіткою зовусь,
Один із перших розцвітаю,
Навіть снігу не боюсь.
- Я –
пролісок. Нас теж стає все менше і менше. Нам сумно. Надія лише на вас, друзі!
Вчитель. Підсніжники і
проліски зацвітають першими, коли навколо ще де-не-де лежить сніг.
Ллється зранку навкруги
Знов мелодія весни –
То у лісі ожива
Гарна квітка сон-трава.
- Через
красу та лікувальні властивості нас нещадно винищують. А як хочеться, щоб
збереглися наші чудові фіолетово-лілові килими! Надія лише на вас, друзі!
Ряст.
Мною синіють поля,
Ось в лісочку на горбочку
Синю ряст вдягнув сорочку.
- Я дуже
ніжний, швидко в’яну, тому не рвіть мене! А крім того мої квіти люблять бджоли,
та й людям я приношу користь: з моїх бульб виготовляють цінні ліки. Надія лише
на вас, друзі!
Вчитель. Пізньої весни у
лісі можемо зустрітися зі скромною та ніжною квіткою.
Виходить конвалія.
Я квіточка ніжна, така
білосніжна,
Тоненька, тендітна, ласкава,
привітна.
Послухайте, як срібно дзвенить
голосок!
Надія лише на вас, друзі!
Вчитель. Які чудові квіти і всі
просять захистку у нас – людей!
VІ. Фізкультхвилинка.
Вчитель. Настав час для
відпочинку – проведемо фізкультхвилинку.
Як у ліс ми забігаємо –
Квіточок там не зриваємо,
Сміття в лісі не лишаємо,
По доріжках лиш стрибаємо,
До рослин усіх моргаємо.
Бо природу всі ми любим,
Всі рослинки ми голубим.
Скажу я тобі й тобі: - Первоцвітів ти не рви,
Все живе – це наші друзі!
Бо без них ми будем в тузі.
Хто природу хоче зберегти –
Об’єднаймось я і ти!
Ми – природолюби – весь наш
клас,
Тож ходіть і ви до нас!
Вчитель. Надаємо слово
нашій ІІ групі «Художникам».
Доповідач. Ми створили
виставку малюнків. Кожен малював рослину, яка йому найбільше сподобалась.
Вчитель. До виступу
запрошуємо ІІІ групу «Науковців». Вони ознайомлять нас із легендами про
походження деяких первоцвітів.
Учень 1. Підсніжник.
Коли Бог вигнав Єву з раю, падав сніг, було дуже холодно і вона, стривожена і
засмучена, йшла гаєм. Чорний ворон над нею кряче, а вона ось-ось заплаче. Щоб
Єву розвеселити і надію подати, вирішили кілька милосердних сніжинок її зігріти
й красою зачарувати. Вони з легеньких сніжинок-пушинок у ніжні квіточки
перетворилися. Єва на них дивилася, милувалася ними, і від того їй ставало
тепло і затишно. Квіти-підсніжники нагадували, що скоро сонечко засяє, усіх
теплом приласкає… Тільки треба сподіватися та чекати. Відтоді підсніжник – це
символ надії, нового та неповторного…
Учень 2. Як
народився пролісок. Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і
пішло гуляти по небу. Воно було дуже гарне. Іноді воно скоса поглядало на
землю.
У цей час хазяйнувала на землі
Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах.
Їй дуже хотілося сподобатися красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити
себе квіткою. Квітка була блакитною і тендітною. Сонце замилувалося красивою
квіткою і ласкаво усміхнулося. Зима помітила цю усмішку і всю землю усипала
квітами. Сонце простягло свої промінчики до квітів і вони стали ще красивішими.
Відтоді
кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце,
з-під снігу з’являються ніжні блакитні квіти – проліски. Це означає, що йде вже
Весна.
Учень 3. Фіалка.
Коли лагідне Сонце та блакитне Небо почали створювати квіти, запитували вони у
кожної квітки, коли та бажає квітнути.
Гордовита троянда сказала, що
хоче бути княгинею літа.
- Добре,
будеш ти нею, – відповіло Сонце. І з того часу троянди квітнуть усе літо.
- І я хочу
бути княгинею літа, – просить півонія.
- Ні, –
відмовило Сонце, у літа вже є княгиня. Ти будеш княгинею весни.
Добра айстра
побажала тішити та радувати людей якнайдовше.
- Гаразд,
будеш квітнути аж до зими.
Таким чином,
Сонце і Небо розподілили між квітами час, коли їм квітнути.
Тільки
скромна фіалка сховалася між листям й не мала відваги висловити своє бажання.
Але Сонце побачило її і запитало, коли та бажає цвісти.
- Коли це
твоя воля, Сонце, дозволь мені вкриватися цвітом тоді, коли в тебе буде
найбільша радість.
- Отже, ти
цвістимеш на самому початку весни, коли я прокидаюся від зимового сну і сяю у
небі на повну силу.
Щороку
вкриває Сонце фіалку в час свого пробудження від зимового сну дрібненькими
світочками. Вони так чарівно пахнуть, що всі люди полюбили її і з утіхою
знаходять красуню у затінку.
Учень 4.
Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнути ці дивні
квіти,
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня – підсніжник?
Ні! Ні! Бо в Червону книгу
вчені занесли
Світ неповторний і чудесний,
Що поступово вимирає
Й давно рятунку в нас благає!
Учень 5. Червона книга України
– основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під
загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються
наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне
використання.
Першу
Червону книгу України було видано в 1980 році.
В Україні
створено 13 заповідників, у яких зберігаються рідкісні тварини і рослини. Усі
без виключення первоцвіти занесені до Червоної книги України.
Учень 6. Я підготував
інформацію про первоцвіти, які занесені до Червоної книги.
1.
Підсніжник білосніжний – поширений Карпатах та Прикарпатті. В Україні є 4 види,
а на земній кулі – близько 90 видів.
2. Первоцвіт
дрібний (в народі – ключики). Зустрічається в Карпатах.
3. Сон
великий охороняється в заказнику Заліщицького району Тернопільської області.
4. Конвалія
– трапляється по всій Україні. Щоб з насіння виросла квітка – необхідно 7-8
років.
5. Нарцис
вузьколистий – поширений в кількох місцях на Закарпатті. Особливо на Хустщині,
біля села Кіреш – називають Долина Нарцисів.
6. Шафран
Гейфеля (Крокус) – зустрічається у вологих лісах, на трав’янистих схилах
Карпатських гір, рідше в Тернопільській та Хмельницькій областях.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Вчитель. Зацікавила вас
інформація «Науковців»?
Робота в групах.
Вчитель. Пригадаємо правила
роботи в групах: ви обираєте керівника та доповідача. Отримуєте завдання,
читаєте його, якщо твердження правильне – навпроти нього пишете «Так». Якщо ви
не згідні – пишете «Ні».
І група.
1. В лісі як побачимо з квітів
мережку –
Станемо зразу усі ми на стежку!
2. Весна прийшла, до лісу йдем
– ура!
Всі увіти позривати вже давно
пора!
3. Сипнем насіннячко в землю
глибоченько,
Й садимо квіточки, щоб було
гарненько!
4. На квіткову галявину як
забігаєм,
То по квітах ми бігаєм, мнемо
їх і зриваєм!
5. Квіточки маленькі, їх ми не
жалієм,
А як виростем дорослі, тоді і
посієм!
ІІ група.
6. Квіти із корінням треба
виривати,
Ногами рослини всі підряд
топтати!
7. Квіти чудові, їх слід
оберігати,
Це повинна кожна дитина вже
знати!
8. Як до лісу на галявину
прийдемо гуляти,
Після себе завжди слід сміття
лишати!
9. Треба квіти зривати, бо такі
гарненькі,
Після цього зразу виростуть
новенькі!
10. А як квіти йдем зривати,
То й листочків не лишати!
ІІІ група.
11. Знають й звірі лісові:
Квіти – смачна їжа дітворі!
12. Ми усі маленькі і слухняні
діти,
Будемо всьому живому боляче
робити!
13. Квіти зникають, це нам
треба знати,
Берегти їх будемо й побільше
саджати!
14. Про Червону книгу ми вивчатимемо,
Всю природу берегти
намагатимемось!
15. Пам’ятай малеча вся:
Без квіток – пуста Земля!
Вчитель. Групи наші готові
і перевіримо виконання роботи грою «Так» чи «Ні». Доповідачі читатимуть свої
завдання, ви сигналізуєте їм квітами на ваших партах. Які це квіти? Підніміть
мені підсніжника, покажіть фіалку. На «Так» ви піднімаєте підсніжника, на «Ні»
– квітку фіалки.
Весна. Діти, я дуже рада,
що ви так багато знаєте про первоцвіти, і сподіваюсь, ніколи не зашкодите їм!
От, якби усі це розуміли!
VІІІ. Робота в зошиті.
Розгортайте
свої зошити на ст. 43. На тій сторінці ми вже працювали, а зараз доповнимо
речення під номером 4. Читає Сашко. «Тепер я знаю, що первоцвіти – це
ранньоквітучі рослини, які потребують нашого захисту».
ІХ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Вправа
«Очікування».
Вчитель. Діти, а зараз
повернемося до нашої галявини. За час, коли ми розмовляли, наші квіти вже
підросли та лежать у вас на партах. Візьміть одну з них та напишіть, яи збулися
ваші очікування.
Урок-гра з української мови
«Визволи Сонечко»
2 клас
Тема. Узагальнення
вивченого про іменник.
Мета: узагальнити знання дітей про іменник як
частину мови; закріпити навички роботи з іменниками; відпрацьовувати вміння
будувати поширені речення; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
логічне мислення і пам’ять; виховувати старанність, любов до природи.
Обладнання: сонечко, хмаринки із завданнями, матеріал
для ігор, ребуси, індивідуальні картки, будиночки (хто? що?), малюнки тварин
(корова, котик, собачка, поросятко, зайчик).
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Домовляймось – не шуміти.
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати. Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
То гаразд, часу не гаймо
І в дорогу вирушаймо.
Девіз уроку:
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Відповіді повні дати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Очікування».
- Що ви
очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- А я
очікую, що ви будете гарно працювати, писатимете каліграфічно, узагальнимо
знання про іменник як частину мови.
2. Технологія «Кубування».
Дітям
«кидаю» куб із запитаннями на кожній грані.
1. Які слова
називаються іменниками?
2. На яке
питання відповідають іменники-назви істот? Наведіть приклади.
3. На яке
питання відповідають іменники-назви неістот? Наведіть приклади.
4. З якої
букви потрібно писати імена, по батькові та прізвища людей? Наведіть приклади.
5. З якої
букви потрібно писати клички тварин? Наведіть приклади.
6. З якої
букви потрібно писати назви сіл, міст, вулиць, річок? Наведіть приклади.
3. Що візьмемо з собою на урок?
Активність,
знання, старанність, уважність.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- А урок у нас сьогодні незвичайний. До нас у гості завітало
Сонечко.
Від його промінців і в класі посвітлішало. Воно прийшло подивитись, які знання отримали учні нашого класу з теми «Іменник». Але подивіться, діти, що це таке? З усіх сторін на наше Сонечко насуваються хмаринки. Вони хочуть закрити Сонечко, щоб воно не світило нам. Придивіться уважно: на маринках – завдання. Якщо зможемо виконати завдання кожної хмаринки, ми визволимо Сонечко. Чи засяє воно в нашім класі – залежить від вас, від вашої праці на уроці.
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Завдання 1-ої хмаринки (вчитель знімає
1 хмаринку).
Щоб слова і букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба починати.
Каліграфічна
хвилинка.
С с со он не еч ко сонечко
(Демонстрація
на дошці – учні повторюють з’єднання букв, записують слово). Повторення правил
сидіння під час письма.
Завдання
2-ої хмаринки (вчитель знімає 2 хмаринку).
Виписати
слова-назви предметів (самостійно).
Була холодна зима. До вікна прилетіла синичка. Біля вікна
стояли діти. Вони відкрили кватирку. Пташка залетіла до кімнати. Школярі
нагодували її.
Завдання
3-ої хмаринки (вчитель знімає 3 хмаринку).
Гра «Хто? Що?» (почергово біля дошки).
(Пенал, зошит, вчитель, діти, мороз, земля,
клас, мисливець, ворона, чоботи, лисиця, школа, мама, Андрійко).
Завдання
4-ої хмаринки (вчитель знімає 4 хмаринку).
Списати.
Утворити пари слів за зразком (робота в парах).
Лікар – лікарі, олівець - …, хмара - …, дерево - …, брат
- …
Завдання
5-ої хмаринки (вчитель знімає 5 хмаринку).
Релаксаційна пауза.
Заплющте очі й уявіть себе у найпрекраснішому місці на
землі. Це велика квітуча галявина, на якій зелена-зелена трава. Ви відчуваєте,
як ноги ступають по ранковій росі, як тіло обгортає ранкова прохолода. Повіває
ніжний вітерець, і вам хочеться бути тут, серед цієї краси. Вдихніть глибше
свіже повітря. Чуєте якісь звуки? Може, це шумлять дерева чи співають пташки, а
може ви відчуваєте, як звучить тиша?
Залишайтеся серед цього прекрасного буяння природи і
відчуєте, як у вас вливаються нові сили…
А тепер розплющте очі та повільно озирніться довкола.
Спробуйте зберегти свіжість, бадьорість і гарний настрій до кінця дня.
Завдання 6-ої хмаринки (вчитель знімає
6 хмаринку).
Словниковий диктант (учні виписують тільки імена дітей).
Діти
гралися. Миколка сів на коня. Марічка й Оксанка одягали ляльку. Катруся, Олег і
Тетянка майстрували з кубиків будинок.
Завдання 7-ої хмаринки (вчитель знімає
7 хмаринку).
Із-за парт тихенько вставайте,
Фізкультхвилинку починайте.
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі,
В лісі грались, веселились
І від того вже стомились.
А щоб добре працювати.
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім’ялись
Й до роботи знову взялись.
Завдання 8-ої хмаринки (вчитель знімає
8 хмаринку).
Написати до кожного малюнка назву тварини та її кличку.
(Малюнок: корова, котик, собачка, поросятко, зайчик).
Завдання 9-ої хмаринки (вчитель знімає
9 хмаринку).
Гра «Зі слова по
букві».
1) Липа, сіно, вітер, сито (літо).
2) Місто, поле, ґава, коса (мова).
3) Сіно, сніп, кріт, борг (сніг).
4) Лід, мир, сом, насос, бідон (лимон).
Завдання 10-ої хмаринки (вчитель знімає
10 хмаринку).
Ребуси, відповідями до яких є імена. Виконуються за
варіантами.
V. Підсумок уроку.
1. Вправа
«Асоціативний кущ».
- А що нам
подарувало сонечко?
Красу. Різнобарвним килимом вкривається земля. Тягнуться до
Сонця пишні гілки дерев, голівки квітів, колоски жита. А Сонце всіх пестить,
голубить.
Працю. Перші весняні промінці ласкаво зігрівають землю,
припрошуючи людей до праці. Тільки в дружбі з сонечком матимемо щедрий урожай.
Здоров’я. Сонячне проміння, нагріта сонцем вода, налиті соком
овочі, фрукти – це здоров’я людини. Вся природа-матінка живиться сонячною
енергією.
Радість. Сходу сонця радіє і людина, і пташка, і звірина, й
дерево. Сонце несе радість на своїх промінцях.
Любов. Воно однаково любить добрих, злих, дорослих і маленьких.
Щастя. Краплина цього щастя – твоя. Зумій зберегти її на все
життя.
Добробут. Щедрий урожай зернових, фруктів, овочів, соковитої
трави, густі ліси – це все виплекане, вигріте сонцем. Його теплом, ласкою.
Тепло. Воно вливається в твою душу. Візьми іскринку цього тепла
і зігрій людину, якій самотньо. Тепло твого серця розтопить кригу її душі.
Мир. Воно ласкаво обігріє всіх дітей на Землі! Живи й ти дружно
з дітьми усіх країн!
2. Чи справдилися
ваші очікування від сьогоднішнього уроку?
- Чого
навчили нас хмаринки?
- Яких знань
допомогли набути?
- Яке їхнє
завдання вам здалося найлегшим?
- Яке
найважчим? Найцікавішим?
- Як же
гарно стало в нашім класі! Ясно засвітило наше Сонечко!
Воно вам щиро дякує за роботу на уроці, за звільнення від
хмаринок, що заважали йому сяяти.
Збіг урок
наш, як коротка мить.
(Дуже
швидко час біжить).
Ще попереду
у нас багато кроків,
І цікавих,
і складних уроків.
VІ. Домашнє завдання.
Скласти казочку «Сонечко на моїй долоньці».






















Немає коментарів:
Дописати коментар